DLOUHÉ SEZENÍ JE PODCEŇOVANÝM ZABIJÁKEM DNEŠNÍ DOBY

Přátelé, tento článek jsem nedávno četla na stránkách SEZNAM NATIVE . Článek mě velmi zaujal! Proto ho zveřejňuji i na mém webu. Prosím čtěte zamyslete se…
Přála bych si aby fakta v článku byla pro vás dostatečnou motivací vzít hole do rukou a vyrazit ven… Lenka Brychtová
DLOUHÉ SEZENÍ JE PODCEŇOVANÝM ZABIJÁKEM DNEŠNÍ DOBY
Sedavé zaměstnání se v Česku týká třetiny lidí v produktivním věku, ale také žáků základních a středních škol. Lidské tělo přitom potřebuje dostatek aktivního pohybu, aby zůstalo zdravé a funkční. „Jsme vyrobení k pohybu, který by se měl střídat s odpočinkem,“ shrnuje fyzioterapeutka Alena Katčinetzová. Sedavá práce se častěji týká žen a také vysokoškolsky vzdělaných lidí.
Do ordinace fyzioterapeutky Ivy Bílkové přichází více lidí z kanceláří než těch, kteří se živí fyzicky náročnými profesemi. „Lidi, kteří pracují s počítačem, nejčastěji trápí bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, bolesti hlavy nebo zápěstí,“ dodává. Podle Bílkové postihují nemoci pohybového aparátu stejně teenagery jako lidi nad 50 let. I proto se vloni zvažovalo, zda bolest zad nezařadit mezi nemoci z povolání.
Práce vyžadující hodiny sezení způsobuje lidskému tělu řadu obtíží. Od zdánlivě banální bolesti zad až po obezitu, cukrovku nebo srdeční onemocnění. Studie dokonce dokázaly, že lidé se sedavým zaměstnáním častěji čelí Parkinsonově a Alzheimerově nemoci.
Sezení kromě jiného také zabraňuje správnému trávení, dýchání a oběhu krve. Podle fyzioterapeutky Martiny Karasové by si všichni měli najít čas na pohyb jak po práci, tak během víkendů. „Používejte chytrý náramek k monitorování aktivit a jako motivaci k dalšímu pohybu,“ radí.
Podle studie americké organizace Medical Billing & Coding mají ti, kteří sedí více než 6 hodin denně o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou během 15 let, než ti, kteří sedí méně než 3 hodiny denně. Nedávná studie American Cancer Society zase ukázala, že nadměrné sezení přispívá k 8 z 10 nejčastějších příčin smrti včetně rakoviny, sebevražd, mrtvice a infarktu.
ZDROJ ČLÁNKU SEZNAM NATIVE