Nordic walking / škola kroku /

Nordic walking je příjemná technicky nenáročná pohybová aktivita. Jedná se o pohybovou aktivitu – chůzi, při které dochází ke koordinaci nohou a paží spolu s odrážením se speciálními holemi. Při chůzi s holemi se do pohybu zapojí obě dvě mozkové hemisféry. Nordic walking v překladu severská chůze.

Nordic walking je životní styl, celoroční pohyb vhodný pro každého, bez rozdílu věku a kondice. Zdravotní benefity nordic walking v porovnání s přirozenou chůzí (bez holí), lze doporučit lidem s nadměrnou tělesnou hmotností, lidem s různými tělesnými omezeními například osoby s nemocemi srdce, krevního oběhu, revmatici, diabetes 2. typu, bolesti zad, nízká imunita atd.

 

  • zvýšení tepové frekvence o 10-15 tepů za minutu – trénink srdce a plic,
  • zvýšení energetické zátěže o 20-25 %,
  • snížení zátěže na kolena až o 30 %,
  • zvýšení svalové síly paží,
  • zvýšení pohyblivosti páteře, ramenních, loketních a zápěstních kloubů,
  • zlepšení nálady,
  • správnou technikou zapojíme 90 % svalů.

Vybavení pro nordic walking

Pro zvládnutí správné techniky nordic walking je důležité zvolit správný typ hůlek. S holemi chodíme, cvičíme a běháme. Hůlky pro nordic walking jsou lehčí než trekingové hole, které jsou spíše / opěrné /. Trekové hole používáme při turistice a opíráme se o ně. Já osobně používám nordic walking hůlky zn. Start od firmy – www.nordicsports.cz

Nordic walking není o financích

Přirozená chůze nestojí nic, kromě dobrých bot, nejvhodnější je nízká pod kotníky, ta umožní správnou techniku. Oblečení, tak jak u běhu je nejvhodnější z funkčních materiálů. Vhodným doplňkem jsou rukavice. A v neposlední řadě lehké nordic walking hole zn.Start. Je důležité se pohybu věnovat pravidelně a s chutí. Pohyb funguje přirozeně a je velmi účinné antidepresivum, ale musí bavit.

Nordic walking pro začátečníky

Základem techniky je správná koordinace pohybu nohou a rukou s holemi. Při chůzi se pravidelně střídá levá dolní končetina vpřed s pravou horní končetinou vpřed a naopak.Tento pohyb je střídavý, takzvaně křížmochodný. Doporučujeme chodit s holemi dva až třikrát týdně po 60 minutách. Základy nordic walking s odborným vedením zvládnete minimálně za 5 lekcí, proto nepodceňujte techniku a udělejte si čas na kurz nordic walking naše značka – „Škola kroku „.

Nordic walking pro děti

Nordic walking je skvělá aktivita pro rodiny s dětmi, zasportujete si, popovídáte si a zároveň aktivně strávíte společně čas. Mami, tati pojďte ven.

4+ Vašemu zdraví

+Nejzdravější pohyb

Správná technika chůze s holemi snižuje riziko bolesti páteře a výhřezů meziobratlových plotének. Při chůzi rovněž dochází k tzv. kardiotréninku a tím také ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob, jako jsou hypertenze, angina pectoris či infarkt myokardu

+Skvělý pomocník při hubnutí

Že nejde při chůzi zhubnout? Opak je pravdou! Je to právě zapojení celého pohybového aparátu, co dělá z tohoto sportu skvělého pomocníka při hubnutí. Budete-li se pohybovat v optimální tepové frekvenci, půjdou kila velmi rychle dolů.

+Vhodný pro rehabilitaci

Právě díky tomu, že u zrodu této aktivity stáli sportovní lékaři, se dnes využívá jako jedna z forem rehabilitace po operacích. Vhodná je např. pro lidi s endoprotézou, pro pacienty po úrazech, kardiaky po operaci srdce atd. 

+Život bez stresu

Po čtyři roční období chodíme venku v přírodě. Pobyt na vzduchu pomáhá odbourávat stres, detoxikuje organismus a navíc posiluje imunitu. Příznivě tedy ovlivňuje naše duševní i fyzické zdraví a cítíme se šťastni.